cojemy.pl » przepis na grzyby kiszone | przełącz serwis na tryb wegetariański
wyszukiwarka potrawprzepisy kulinarne według składników
cojemy.pl » przepis na grzyby kiszone

Grzyby kiszone

Grzyby kiszone - dodaj zdjęcieZaloguj się (lub załóż konto) aby dodać tutaj zdjęcie przepisu "Grzyby kiszone"

Składniki

5 kg grzybów (zielone i szare gąski, rydze, kozaki, podgrzybki, borowiki)

20 łyżek soli

Opis i przyrządzanie

Do kiszenia razem nadają się zielone i szare gąski oraz rydze. Kozaki, podgrzybki i borowiki można także kisić razem, lecz nie należy ich łączyć z gąskami i rydzami, ponieważ przechowują się krócej i trzeba je wcześniej zużyć.

 

Grzybów nie należy kroić, kisi się je w całości, przy czym ich wielkość nie ma znaczenia. W przypadku podgrzybków, borowików i rydzów kisi się same kapelusze. Do kiszenia najlepsze są kamionkowe naczynia i lipowe deseczki, lub porcelanowe talerze, dopasowane wielkością do otworu naczynia i duży okrągły kamień do przyciśnięcia (nie mogą to być cegły ani metalowe ciężarki).

 

Naczynia i pokrywki przed włożeniem grzybów trzeba wyparzyć wrzątkiem a kamienie wypiec w gorącym piekarniku (BARDZO WAŻNE).

 

Następnie grzyby dokładnie umyć, a jeśli to są gąski, wcześniej wymoczyć przez kilka godzin, kilkakrotnie zmieniając wodę. Krótko zagotować, wylać na sitko i jeszcze kilka razy wypłukać. Na sitku najlepiej osączać przez noc.

 

Jest to bardzo ważne, żeby były dobrze osączone. Następnie na dnie naczynia ułożyć kilkucentymetrową warstwę grzybów, przesypać niewielką garstką soli (najlepiej grubą), na soli ułożyć kolejną warstwę grzybów, posypać solą i tak dalej.

 

Na wierzchnią warstwę również nasypać soli, przykryć deseczką lub talerzem i przycisnąć kamieniem, postawić w chłodnym miejscu. Naczynie można dopełniać również póżniej zebranymi grzybami, ale nie dłużej niż przez 10 dni, ponieważ po tym czasie grzyby zaczynają nabierać charakterystycznego smaku.

 

Po upływie 3 tygodni są już ukiszone. Jeśli na powierzchni utworzy się biały nalot, a grzyby nie wydziela dostatecznej ilosci soku, należy dodać niewielką ilość przegotowanej zimnej wody, a górną warstwę grzybów przykryć białą ściereczką.

 

Aby wyjąć grzyby do spożycia, trzeba, górną warstwę odłożyć i sięgnąć po położoną głębiej, po czym znów ułożyć na wierzchu grzyby odłożone i przycisnąć deseczką oraz obciążyć kamieniem. W chłodnym pomieszczeniu grzyby przechowuje się doskonale przez 3-4 miesiące.

Lubisz ten przepis ?
Zapisz w google plus:
Kliknij »przepisy kulinarne według składników aby znaleźć przepisy kulinarne z wybranymi składnikami (np.: Sól kuchenna + Gąski), możesz także wykluczyć nielubiane składniki.

Wklej link do "Grzyby kiszone"
na swoim blogu, stronie lub ulubionym forum:

Link ze znacznikami HTML:
Podobne przepisy kulinarne:

1 makrela (na osobę)
1 łyżka soli grubej
2 łyżki tartej rzepy
1 łyżeczka sosu sojowego

Przetwory
Potrawa wegetariańska

cukinie
woda
sól

Przekąski lub przystawki
Potrawa wegetariańska

15 dag grzybów suszonych (lub 50 dag świeżych)
5 dag mąki
2 szklanki mleka
2 jaja
7 dag bułki tartej
1/4 szklanki oleju
sól, pieprz

© 2009 - 2014 Inovum, kontakt:

Reklama w serwisie, polityka prywatności

Przepis kulinarny na tej stronie jest związany z: Sól kuchenna, Gąski, Rydze, Kozaki, Podgrzybki, Przekąski lub przystawki, Inne potrawy, Przetwory.